Galeria zdjęć: Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja – Londyn, 30 kwietnia 2017

30 kwietnia 2017, zgodnie z tradycją, Polska Macierz Szkolna zorganizowała w Teatrze Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego uroczystą akademię z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Program akademii objął w tym roku 3 części: wręczenie Złotych Odznak Polskiej Macierzy Szkolnej osobom zasłużonym na polu polskiej oświaty w Wielkiej Brytanii, spektakl ‘Potyczki z historią’ przygotowany przez uczniów klas szóstych Polskiej Szkoły Sobotniej im. Tadeusza Kościuszki w Londynie oraz występy uczniów Polskiego Ogniska Muzycznego w Peterborough.

Złote Odznaki PMS otrzymało dwoje Brytyjczyków, w uznaniu wielkiego wsparcia okazywanego polskim szkołom sobotnim, z którymi współpracują.

Laureaci zostali do tej nagrody nominowani przez dyrekcje i grono nauczycielskie polskich szkół.

Mary Keogh od roku 2006 – od początku istnienia szkoły – wspiera Polską Szkołę przy College’u St. Mary’s w Hull. Glen Dryhurst jest powiernikiem, mentorem i przyjacielem Polskiej Szkoły w Southend-on-Sea.

Uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej im. Tadeusza Kościuszki w Londynie, wspierani przez drużyny zuchowe: Krasnoludki i Wszędobylscy zaprezentowali spektakl opowiadający o uchwaleniu Konstytucji 3 Maja, rozbiorach Polski, insurekcji kościuszkowskiej a także drodze do niepodległości i jej odzyskaniu. Z okazji przypadających w bieżącym roku rocznic, uczczono Tadeusza Kościuszkę, Legiony Polskie, jak i postać Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Zaśpiewano pieśń ‘Witaj Majowa Jutrzenko’, ‘Rotę’ oraz pieśni legionowe.

Uczniowie Polskiego Ogniska Muzycznego z Peterborough pod okiem nauczycieli uczą się gry na instrumentach oraz śpiewu. Nauka w Ognisku ma także na celu zapoznawanie młodych adeptów muzyki z muzyką polską. Siedmioro uczniów Ogniska zaprezentowało różne utworu muzyczne: na fortepianie, na dzwonkach chromatycznych, jak i na harfie. Grano Chopina, Beethovena, Straussa, a nawet własną kompozycję jednej z uczennic.

Polska Macierz Szkolna pragnie podziękować za obecność dostojnym Gościom Akademii, a także Wszystkim tym, bez których nie mogłaby się ona odbyć: Polskiemu Ośrodkowi Społeczno-Kulturalnemu, Instytutowi Piłsudskiego, Polskiemu Instytutowi Kultury, nauczycielom i dyrekcji Polskiej Szkoły Sobotniej im. Tadeusza Kościuszki w Londynie oraz nauczycielom Polskiego Ogniska Muzycznego w Peterborough, a także prowadzącym zbiórkę uczennicom Polskiej Szkoły im. Mikołaja Reja na Chiswick w Londynie.

Poniżej prezentujemy galerię zdjęć z wydarzenia.

Fot.: Bartosz Pagór