O Nas

Czym jest Polska Macierz Szkolna?

Polska Macierz Szkolna jest istniejącą blisko 60 lat organizacją charytatywną wspierającą polską edukację na terenie Wielkiej Brytanii. Głównym nurtem naszej działalności jest wspieranie funkcjonowania Polskich Szkół Sobotnich.

Celem organizacji jest wspieranie inicjatyw zakładania i prowadzenia uzupełniających szkół przedmiotów ojczystch: doradztwo w procesie zakładania szkoły, pomoc merytoryczna w zarządzaniu placówkami, działania zmierzające do podnoszenia kwalifikacji nauczycieli.

PMS prowadzi też Centrum Egzaminacyjne oferujące możliwość zdawania egzaminów z języka polskiego na poziomach GCSE i A-Level.

Ponadto:

  • Przygotowujemy konferencje i szkolenia metodyczne dla nauczycieli.
  • Prowadzimy warsztaty przygotowawcze do egzaminów dla młodzieży.
  • Organizujemy szereg wydarzeń integrujących środowisko młodej Polonii, jak cykliczny Wesoły Dzień Dziecka w Laxton Hall czy liczne konkursy.
  • Pośredniczymy w komunikacji pomiędzy szkołami sobotnimi a innymi organizacjami.
  • Prowadzimy Księgarnię oferującą szeroki wybór podręczników oraz literatury polskiej.
  • Gromadzimy i systematyzujemy informacje o możliwościach edukacji w zakresie przedmiotów ojczystych na terenie Wielkiej Brytanii w celu służenia nimi wszystkim zaintetresowanym: rodzicom, dzieciom, dyrektorom szkół, nauczycielom.

Nasze plany

Obecnie, w chwili gwałtownego wzrostu liczby dzieci polskich urodzonych w Wielkiej Brytanii, a co za tym idzie, ilości polskich placówek edukacyjnych, Polska Macierz Szkolna stoi przed wielkim zadaniem zaspokojenia rosnących potrzeb. Zadanie to stara się spełniać poprzez wdrażanie szeroko zakrojonego programu unowocześnienia działalności biura, wprowadzając usprawnienia w technologiach informacyjnych i komunikacji.

Powrót do góry Back to top