Materiały edukacyjne

Ciekawe zasoby i materiały edukacyjne

Po polsku na Wyspach. Poradnik dla rodziców dzieci dwujęzycznych. Drugie wydanie rozszerzone. Ed. Katarzyna Zechenter, London: PUNO 2016: A Guide for Parents of Bilingual Children. 2nd edition. Enlarged.Ed. K. Zechenter (the entire text): Książka dostępna tutaj

 • przystępnie napisany i aspecjalnie przeznaczony jest dla rodziców, którzy chcieliby pomóc swoim dzieciom w osiągnięciu dwujęzyczności i dwukulturowości
 • omawiający wielorakie korzyści płynące z bycia osobą dwujęzyczną
 • napisany po polsku i po angielsku
 • sugeruje strategie językowe pomagające w uczeniu dzieci języka polskiego w domu (poza polską szkołą sobotnią)
 • zachęca dzieci do zdawania egzaminu GSCE oraz A Level z polskiego w Wielkiej Brytanii i późniejszych studiów
 • pierwszy tego typu poradnik także dla dzieci z rodzin, w których dorośli są różnojęzyczni
 • omawia zasady funkcjonowania szkolnictwa angielskiego oraz polskich szkół sobotnich, aby pomóc polskim rodzicom zorientować się w systemach nauczania dzieci w Wielkiej Brytanii
 • omawia sposoby pomocy jeśli dziecko ma kłopoty językowe, np. sympton Aspargera
 • autorami poradnika są wybitni naukowcy i nauczyciele, m.in. z UCL (Wyższej Szkoły Studiów Slawistycznych SSEES), City University (Cass Business School), Polskiej Macierzy Szkolnej, PUNO (Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie) or Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie
 • uzupełniony jest wyczerpującą bibliografią z wielu dziedzin, aby ułatwić znalezienie dostępnych w Internecie bezpłatnych materiałów z zakresu polskiej literatury, kultury, nauki, a także filmów fabularnych, dokumentalnych oraz krajoznawczych.

Teki edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej. Serdecznie polecamy korzystanie z profesjonalnie opracowanych materiałów edukacyjnych do nauki historii oraz wiedzy o Polsce. Instytut Pamięci Narodowej opracował i udostępnił dla celów edukacyjnych szereg prac na temat współczesnej historii Polski, mogących stanowić wspaniały materiał do pracy z młodzieżą polskich szkół sobotnich. Więcej informacji i dostęp do materiałów. Instytut Pamięci Narodowej dysponuje także bogatą w publikacje edukacyjne biblioteką cyfrową.


Wolne Lektury  to darmowa biblioteka internetowa, która swoje funkcjonowanie rozpoczęła w 2007 roku, koncentrując się na publikowaniu lektur zalecanych do użytku przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Aktualnie w zbiorach biblioteki znajduje się ponad 2480 utworów. Projekt jest realizowany we współpracy z bibliotekami cyfrowymi, m.in. Biblioteką Narodową, Zakładem Narodowym im. Ossolińskich, Śląską Biblioteką Cyfrową, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Zachęcamy do korzystania z zasobów literatury znajdujących się w internecie.


Polska. pl – portal internetowy oferuje szeroki dostęp do informacji na temat Polski, jej historii, kultury i sztuki, jak również biznesu i turystyki. Zasoby publikowane na portalu mogą być cennym materiałem edukacyjnym do wykorzystania dla pedagogów w nauczaniu języka polskiego oraz historii i kultury polskiej. Portal jest warty polecenia zarówno dla uczniów szkół polskich, jak również dla ich rodziców. Zapraszamy serdecznie do odwiedzania portalu!


Kresy Syberia Wirtualne Muzeum – innowacyjny program nauczania historii Polski XX wieku dla polskich szkół za granicą. Celem programu jest upowszechnienie wśród młodzieży wiedzy na temat tragicznych losów obywateli polskich w czasie II Wojny Światowej. Specjalny nacisk jest położony na walkę o przeżycie i wolność na obszarze okupowanych wschodnich terenów II Rzeczypospolitej i na obczyźnie.
Program, który został przygotowany specjalnie dla Polonijnych nauczycieli języka polskiego i historii współczesnej Polski, posiada interaktywną stronę, przewodniki dydaktyczne oraz fora dyskusyjne dla nauczycieli i dla uczniów. Program jest zaprojektowany na dwóch poziomach: dla szkół podstawowych oraz dla szkół średnich.
Dodatkowo na stronie programu znajduje się forum dyskusyjne przeznaczone wyłącznie dla polskojęzycznych nauczycieli, służące jako miejsce wymiany informacji, doświadczeń i pomysłów związanych z nauczaniem języka polskiego i historii Polski XX wieku.
Poniżej przewodniki dydaktyczne Kresy – Syberia – Program edukacyjny do nauki historii Polski XX w. dla szkół polskich poza granicami kraju:


Studia o Polsce. Interdyscyplinarnie (Pol-Int)naukowa platforma internetowa, umożliwiająca wymianę wiedzy oraz kontaktów w środowisku naukowym w dziedzinie badań nad Polską. Projekt jest realizowany przez centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz przez filię Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Collegium Polonicum w Słubicach. Misją portalu jest popularyzacja badań dotyczących Polski oraz osiągnięć nauki polskiej w kraju i za granicą. Platforma udostępnia informacje o instytucjach, projektach i konferencjach naukowych, o stypendiach i grantach a także call for papers oraz sprawozdaniach z różnych wydarzeń naukowych. Jest ponadto doskonałym źródłem informacji o różnojęzycznych nowościach wydawniczych z całego świata związanych ze studiami o Polsce.


Historia dla Polonii – multimedialna platforma edukacyjna poświęcona nauce historii Polski. Powstała z myślą o polskich dzieciach i młodzieży, mieszkających za granicą.  Kierowana jest też do uczniów, którzy zamierzają w przyszłości powrócić do kraju i kontynuować naukę w polskiej szkole. Materiały dla uczniów i dla nauczycieli dostępne są po zalogowaniu się na platformę e-learningową. Platforma ta została wytypowana w plebiscycie na Wydarzenie Historyczne Roku 2015 ogłaszanym dorocznie przez Muzeum Historii Polski.


Portal Historyczny Dzieje.pl – doskonałe narzędzie edukacyjne dotyczące historii Polski XX wieku. Zawiera teksty dotyczące najnowszej historii Polski, tysiące archiwalnych fotografii i dokumentów, filmy, archiwalne nagrania dźwiękowe, obszerny katalog postaci, multimedia, interaktywne mapy, sondy, quizy i konkursy, bogato ilustrowany codzienny serwis historyczny uzupełniany materiałami wideo oraz zapowiedzi najciekawszych wydarzeń.


Scholaris portal wiedzy dla nauczycieli zawierający bezpłatne, elektroniczne zasoby edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Materiały dostępne na portalu są zgodne z nową podstawą programową i kompatybilne ze wszystkimi tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami. Portal ma na celu wsparcie nauczycieli w przygotowaniu ciekawych, często interaktywnych zajęć poprzez dostarczenie im gotowych i sprawdzonych materiałów edukacyjnych.


Baza Dobrych Praktyk IBE – sprawdzone pomysły oraz zestawy zadań z języka polskiego, historii, matematyki, biologii, chemii, fizyki, geografii i wiedzy o społeczeństwie, które mogą być przydatne na zajęciach z tych przedmiotów. Prezentowane pomysły i zadania zostały stworzone przez nauczycieli i naukowców biorących udział w pracach nad nową podstawą programową.


Biblioteka Materiałów CEO – płatne i bezpłatne publikacje Centrum Edukacji Obywatelskiej.


Historia Dla Dzieci słuchowiska zrealizowane w formie teatru radiowego z autorskimi tekstami, muzyką i bogatą oprawą dźwiękową. W słuchowiskach dwoje dzieci, poprzez barwne opowieści dziadka, poznaje najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Na stronie tej można bezpłatnie posłuchać i pobrać wszystkie słuchowiska, teksty oraz nagrane piosenki. Projekt ten został zrealizowany przez Stowarzyszenie Filmowe Trzeci Tor, przy wsparciu finansowym Muzeum Historii Polski w Warszawie, w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.


Polecamy również zapoznanie się z sekcją ‚Dwujęzyczność’ na naszej witrynie, pod którą znajdą Państwo zasoby materiałów dotyczących problematyki dwujęzyczności.


Materiały wideo

Świadkowie historii:

 • Pani Marzenna Schejbal w czasie Powstania Warszawskiego była łączniczką i sanitariuszką w Batalionie „Łukasiński” w Zgrupowaniu „Sosna”. Z upadającej Warszawy uciekała kanałami. Wraz z siostrą dostała się do niewoli, najpierw do obozu przejściowego w Ożarowie, potem zaś kolejno do stalagów w Lamsdorfie, Millbergu, Altenburgu i Oberlangen, gdzie ostatecznie doczekała wyzwolenia przez 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Podczas konferencji PMS dla kandydatów do egzaminu A-level z języka polskiego Pani Marzenna Schejbal opowiada o Powstaniu ze swojej perspektywy.

 • Pani Danuta Pniewska – uczestniczka wydarzeń II Wojny Światowej i zsyłki w głąb ZSRR. Podczas konferencji PMS dla kandydatów do egzaminów A-level z języka polskiego Pani Danuta dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami opowiadając o deportacji, podróży na Syberię, Sowieckiej Rosji oraz drodze do wolności.

Powrót do góry Back to top