Zakończone wydarzenia: Szkolenie FINANSE SZKOŁY UZUPEŁNIAJĄCEJ w cyklu szkoleń „Zarządzanie polską szkołą sobotnią w Wielkiej Brytanii”, Belfast – Manchester, listopad 2015

21 listopada w Belfaście oraz 28 listopada 2015 w Manchesterze odbyły się szkolenia ‚Finanse polskiej szkoły uzupełniającej’ w cyklu szkoleń‚ Zarządzanie polską szkołą sobotnią w Wielkiej Brytanii’.

Szkolenia adresowane były do osób tworzących bądź planujących otworzyć polskie szkoły sobotnie w Wielkiej Brytanii; udział był otwarty zarówno dla członków zarządów szkół członkowskich PMS, jak i osób reprezentujących szkoły, które jeszcze nie są zarejestrowane w naszym stowarzyszeniu.

Tematy dotyczyły budżetowania działalności szkół, ewidencji i sprawozdawczości finansowej, wynagrodzeń pracowników oraz aplikowania o dofinansowania. Szczegółowe programy szkoleń są dostępne poniżej:

Program szkolenia w Belfaście
Program szkolenia w Manchester

Uczestnicy szkoleń mieli również możliwość wziąć udział w indywidulanych konsultacjach z prowadzącymi.

Po raz pierwszy mieliśmy przyjemność przeprowadzić szkolenie na terenie Irlandii Północnej. W szkoleniu w Belfaście wzięło udział 7 reprezentacji szkół sobotnich działających w Północnej Irlandii, zarówno zarejestrowanych w Polskiej Macierzy Szkolnej, jak i tych, które jeszcze nie zarejestrowały swojej działalności w PMS.

Uczestnicy wyrazili dużą potrzebę uczestnictwa w szkoleniach zarówno z zakresu zarządzania polskimi szkołami, jak i warsztatów metodycznych dla nauczycieli. Miło było nam przeczytać wiele pozytywnych komentarzy od uczestników:„świetny wykład” „wiele nowych i przydatnych [informacji]”, „bardzo konkretnie przekazanie informacji przez Pana Szymona [Niestryjewskiego]”.

28 listopada już po raz kolejny mieliśmy przyjemność gościć w Manchesterze, gdzie szkolenie zgromadziło 50 uczestników. Ze szczególnie ciepłym przyjęciem spotkała się prezentacja poświęcona aplikowaniu o dofinansowania dla szkół sobotnich, poprowadzona przez założycielkę i dyrektora organizacji społecznej Merseyside Polonia, Gosię McKane. Oprócz prowadzenia organizacji polonijnej, Gosia pracuje na co dzień z brytyjską organizacją wspierającą edukację uzupełniającą NRCSE. Szkolenie zorganizowane zostało w porozumieniu z Konsulatem RP w Manchester z ramienia którego obecna podczas wydarzenia była Pani Konsul Barbara Armatys.

Materiały szkoleniowe: Prezentacja Gosi McKane na temat aplikowania o dofinansowania działalności szkół dostępna jest w sekcji ‚Dofinansowywanie działalności szkół’ naszej strony.

Skrót prezentacji Szymona Niestryjewskiego dotyczacej przygotowywania budżetu szkoły można zobaczyć tutaj.

Szkolenia zaplanowane zostały jako dwuczęściowe; część druga szkolenia planowana jest na wiosnę 2016. Szczegółowe informacje pojawią się na naszej stronie wkrótce.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzeń:

Galeria zdjęć: Belfast, 21 listopada 2015


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Marzena Kłonowska – Hatzaras

Galeria zdjęć: Manchester, 28 listopada 2015

DSC_0902_Manchs2015_MRRes

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia: Bartosz Pagór

Szkolenia zostały dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach projektu „Wsparcie dla szkół nauczających języka polskiego, w języku polskim i o Polsce” realizowanego przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” we współpracy z Polską Macierzą Szkolną na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.