Warsztaty o dwujęzyczności „W co się bawić?”

W polskich szkołach sobotnich, które Polska Macierz Szkolna zrzesza na terenie Wielkiej Brytanii, uczy się ponad 20.000 polskich dzieci.
Szacuje się jednak, że ta liczba stanowi zaledwie 15-20% wszystkich polskich dzieci w wieku szkolnym przebywających w Wielkiej Brytanii.

W ostatni weekend września, planujemy zorganizować spotkanie dla rodziców dzieci w wieku wczesnoszkolnym, z nauczycielami klas przedszkolnych i początkowych klas szkół sobotnich pod tytułem, „W co się bawić?”.

Nasze wydarzenie można opisać jako serię otwartych spotkań, zajęć i warsztatów adresowanych do rodziców dzieci polskich i polskiego pochodzenia, wychowujących się w Wielkiej Brytanii i nieuczęszczających do polskich szkół sobotnich. Konferencja będzie również adresowana do nauczycieli Polskich Szkół Sobotnich zrzeszonych w PMS.

Konferencja organizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” w ramach spotkań pod tytułem „Przystanek Dwujęzyczność” ma na celu zmobilizować rodziców i pomóc im w pielęgnacji języka polskiego w domu. Zapraszamy fachowców z Polski i Wielkiej Brytanii oraz nauczycieli i wychowawców klas przedszkolnych i początkowych, którzy w formie praktycznych zajęć, warsztatów i pogadanek będą się starać zamienić „męczarnie odrabiania zadań domowych„ na „przyjemność bycia razem”.
Chcielibyśmy zorganizować zajęcia dla dorosłych, które pozwolą im zaangażować się w zajęcia poprzez gry, etc. i pozwolą zrozumieć atrakcyjność niektórych form nauki nad innymi. Chcemy zaszczepić wśród rodziców świadomość, ze Zadanie Domowe to okazja dla nich zorientować się, o czym dziecko uczy się w szkole, rozwinąć temat, podsunąć parę nowych słówek, pobawić się razem i przyjemnie spędzić wspólny czas. Wspólne czytanie książek nie tylko pozwala dziecku usłyszeć napisane słowo, ale jest okazja do zbliżenia i ucieczki od chaosu dnia.

Celem tej imprezy jest ukazanie zalet dwujęzyczności oraz pokazanie rodzicom (i nauczycielom) atrakcyjnych sposobów na naukę języka polskiego.

Mamy nadzieję, ze dołączy do polskich szkol jeszcze więcej dzieci polskiego pochodzenia, których niemal 80% nie trafiło jeszcze na zajęcia w polskiej szkole w sobotnie poranki.

Już wkrótce ogłosimy więcej dokładnych szczegółów na temat warsztatów.