Wierszowisko

Historia Wierszowiska

Międzyszkolny Festiwal Poezji dla Dzieci i Młodzieży Wierszowisko został z wielkim sukcesem wprowadzony na grunt Wielkiej Brytanii w 2012 roku z Holandii, gdzie wśród szkolnej społeczności polonijnej zrodził się pomysł konkursu.

Corocznie konkursowi nadawany jest temat przewodni, decydujący o wyborze tematyki, stylu prezentowanych wierszy. Wielki Finał konkursu odbywa się na deskach Teatru POSK-u w Londynie. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: indywidualnej oraz zbiorowej. Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy i medale oraz nagrody. Zwycięzcy otrzymują cenne nagrody oraz puchary. W skład panelu Jury wchodzą znane osobistości środowiska aktorskiego zarówno z Polski jak i Wielkiej Brytanii, dzieląc się swoim doświadczeniem i podnosząc rangę konkursu.

Wierszowisko cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością, konsolidując środowisko szkolne polskich szkół uzupełniających. Konkurs jest także świetną okazją do propagowania polskiej poezji dziecięcej oraz daje możliwość ekspresji telentów recytatorskich i aktorskich.


Wierszowisko 2019

9 czerwca 2019 roku w Sali Teatralnej POSK-u w Londynie odbędzie się finał VIII edycja Festiwalu Poezji dla Dzieci i Młodzieży „Wierszowisko”. Konkurs rozpocznie się o godzinie 9 rano. Pełny Program dnia znajdą Państwo tutaj.

Tegoroczny temat konkursu brzmi:

 

„Rodzina. O mamie, tacie, siostrze i bracie, i wszystkich tych, których kochacie!”

 

Tematyka jest rodzinna, ale dopuszczamy szeroką interpretację oraz bardzo zachęcamy do kreatywności! Można wymyślać własne utwory. Pamiętajmy, że rodzina to nie tylko mama i tata, ale również polonia za granicą, czy przyjaciele.

Mamy nadzieję, że, jak co roku i tym razem nie zabraknie recytatorskich talentów. Termin zgłaszania szkół do konkursu upływa 15 marca 2019 r. Regulamin konkursu jest dostępny tutaj.

 


Wierszowisko 2018- galeria zdjęć

Prezentujemy galerię zdjęć z tegorocznego Finału Wierszowiska. Autor zdjęć: Małgorzata Prochal

 

 


Wierszowisko 2018 jest już za Nami! Bardzo Nam brakuje tych ogromnych, kolorowych emocji – dlatego już planujemy nowe atrakcje na przyszłoroczne Wierszowisko! 🙂

Tematem tegorocznej, siódmej edycji Wierszowiska były zwierzaki!

Bociek, bociek leci! Dalej, żywo, dzieci! Rymy i strofy o kotkach i pieskach, i żabce, i żuczku, a nawet o bocianie, co przemierza świat. Wiersze o zwierzątkach z mojego podwórka i z wielkiego świata.

     Polskia Macierz Szkolna w Londynie bardzo chciałaby podziękować wszystkim zgłoszonym i zakwalifikowanym do udziału w konkursie szkołom. Wiemy, że niektórzy z Państwa jechali do Nas z daleka, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy bawić się w tak cudownym gronie młodych, zdolnych Polaków. Tegoroczny poziom uczestników był bardzo wysoki i wyrównany! Proszę Nam wierzyć – Nasze międzynarodowe, doświadczone Jury miało czasami ogromny problem z wyłonieniem tych „najlepszych”, choć dla Nas – wszystkie dzieci są niepowtarzalne i najlepsze! 🙂

Dziękujemy również Naszym niesamowitym Jurorom, którzy staneli przed naprawdę trudnym wyzwaniem w tym roku.
W gronie Jury zasiedli:

Pani Agnieszka Lońska – prezes Polskiego Forum Szkoł w Holandii, organizacji, która zapoczątkowała ideę Wierszowiska.

Pani Barbara Wojda –  prezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, gdzie mamy nadzieję, że Wierszowisko zawędruje również w tamte strony.

Pani Danuta Lemoyne – prezes Polskiej Macierzy Szkolnej we Francji, najmłodszej –rocznej-  Macierzy i mamy nadzieję, że tez złapie bakcyla Wierszowiska.

Pani Małgorzata Lasocka, wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnejj w Londynie i wieloletnia dyrektorka szkoły im. Marii Curie Skłodowskiej w Londynie. To właśnie Pani Małgosia przywiozła Wierszowisko do GB.

Pani Renata Chmielewska – doświadczona aktora teatralna, która gościła na Naszym Wierszowisku już po raz piąty I dzielnie pełniła funkcję Przewdoniczącego Jury – dziękujemy!

Konsul Jerzy Uklański – konsul do spraw polonijnych.

Pan Marcin Marchelski – Dyrektor Programowy Radio Star – Twoje Radio na Wyspach.

Bardzo dziękujemy szkole, bez której tegoroczne Wierszowisko nie udałoby się. Polska Szkoła Sobotnia Przedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki w dzielnicy Ealing (Londyn) dołożyła ogromnych starań aby Nasi uczestnicy oraz widownia mogli spędzić razem radosny, bezpieczny, pełen pozytywnych emocji dzień. Kiedy inni się bawili – ponad 20 wolontariuszy (nauczyciele i nawet rodzic!) z Polskiej Szkoły Sobotniej Przedmiotów Ojczystych im. Tadeusza Kościuszki, Ealing, angażowało się w sprawną organizację całej imprezy.

Bardzo dziękujemy również Naszym sponsorom: Ambasadzie RP (projekt był współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej), gminie Hammersmith & Fulham,
oraz Naszym sponsorom prywatnym:

– kancelarii Optimal Solicitors (kancelaria regularnie angażuje się w sprawy polonijne, z chęcią wspiera wszelkie imprezy, na których szansę występu mają dzieci!).Jako Polska Macierz Szkolna doceniamy inicjatywy Naszych rodaków, którzy czynnie wspierają polską oświatę. Szczególne podziękowania w tym roku szkolnym należą się pierwszej polskiej kancelarii prawnej działającej na terenie całej Wielkiej Brytanii – Optimal Solicitors. Kancelaria  przez cały ubiegły rok szkolny wspierała wiele polskich szkół pomagając im finansowo w organizacji szkolnych imprez, wydarzeń międzyszkolnych, festiwali czy konkursów. Podsumowaniem ich działalności było tegoroczne Wierszowisko organizowane przez Nas, Macierz Szkolną, na którym pojawili się jako sponsorzy. Mamy nadzieję, iż przykład kancelarii Optimal Solicitors stanie się inspiracją dla innych, którym na sercu leży dobro polskiej oświaty w Wielkiej Brytanii.

https://optimalsolicitors.com/pl

grupie FerPay.com – przelewy bez granic – Platforma Przelewów Międzynarodowych,

– piekarni POLISH VILLAGE BREAD, której świeże, wielosmakowe drożdżówki rozeszły się w mgnieniu oka!

Dziękujemy również naszemu patronowi medialnemu: Radio Star – Twoje Radio na Wyspach.

W tym roku ugościliśmy w Teatrze POSK-u 260 uczestników z 41 szkół i mamy nadzieję uzyskać podobny wynik za rok.
Zapraszamy na fotorelację:

facebook https://www.facebook.com/PMSLondyn/

twitter https://twitter.com/PolskaMacierz?lang=en

 

W załączonym pliku znajdą Państwo listę zwycięzców oraz wyróżnionych,
którym jeszcze raz pragniemy serdecznie pogratulować!

Już tęsknimy i mamy nadzieję – do zobaczenia za rok również w tak wspaniałym gronie !


Wierszowisko 2017

25 czerwca 2017 roku w Sali Teatralnej Polskiego Ośrodka Społeczno – Kulturalnego w Londynie odbył się finał VI edycji Festiwalu Poezji dla Dzieci i Młodzieży „Wierszowisko”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy serdecznie wszystkim nauczycielom, opiekunom, rodzicom za przygotowanie uczestników!

Z radością prezentujemy listę tegorocznych laureatów!

Występ na prawdziwej scenie teatralnej, przed liczną publicznością był dla uczniów polskich szkół uzupełniających, przyjeżdżających na konkurs z całej Wielkiej Brytanii, wspaniałą zabawą i cennym doświadczeniem. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, medale oraz nagrody książkowe, a zwycięzcy odebrali specjalne, cenne nagrody oraz puchary. Oprócz nagród za zajęcie miejsc w kategoriach konkursowych przyznane zostały liczne wyróżnienia oraz nagrody specjalne Senatu RP oraz Konsulatu RP w Londynie.

Podczas wielkiego finału, 25 czerwca 2017 w Jury zasiedli m.in. znana reżyserka, a obecnie Senator RP – Barbara Borys-Damięcka oraz aktor Robert Kudelski. Temat tegorocznej, VI już edycji konkursu brzmiał: „Niech mi każdy powie szczerze, skąd się wzięły dziury w serze?” Poezja, która pomaga zrozumieć świat.

Na scenie wystąpiło ponad 200 uczniów z 30 Polskich Szkół Uzupełniających w Wielkiej Brytanii. Jak co roku poziom występów finalistów był bardzo wysoki i tym razem nie zabrakło talentów. Serdecznie dziękujemy Jury konkursu za profesjonalną selekcję zwycięzców oraz wolontariuszom Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi na Ilford – Forest Gate w Londynie za wsparcie organizacyjne wydarzenia!

Gorąco dziękujemy naszym sponsorom, którzy wsparli festiwal. W tym roku Wierszowisko sponsorowali:

 • Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie
 • Senat RP
 • London Borough of Hammersmith & Fulham – Fast Track Small Grants Funding Programme
 • Holy Family of Nazareth Educational Trust
 • Polish Village Bread
 • Firma.pl

AMBASADA        hammersmith & fulham    PVB Londyn logo nowe


Wierszowisko 2017 – galeria zdjęć

Prezentujemy galerię zdjęć z tegorocznego Finału Wierszowiska. Autor zdjęć: Bartosz Pagór.


Wierszowisko 2016

Wielki finał Wierszowiska 2016 rozstrzygnięty!

12 czerwca 2016 roku w Sali Teatralnej Polskiego Ośrodka Społeczno – Kulturalnego w Londynie odbył się finał V edycji Festiwalu Poezji dla Dzieci i Młodzieży „Wierszowisko”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy serdecznie wszystkim nauczycielom, opiekunom, rodzicom za przygotowanie uczestników!

Z radością prezentujemy listę tegorocznych laureatów!

Tegoroczny temat konkursu „Miasta, miasteczka, wsie Polski” miał na celu propagowanie wiedzy z zakresu geografii i historii Polski, a także popularyzacji walorów turystycznych Polski. Na scenie wystąpi blisko 180 uczniów z 26 Polskich Szkół Uzupełniających w Wielkiej Brytanii. Jak co roku poziom występów finalistów był bardzo wysoki i tym razem nie zabrakło talentów scenicznych.

Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim uczestników, nauczycielom, rodzicom oraz wspaniałej publiczności! Dziękujemy serdecznie Jury konkursu za profesjonalną selekcję Zwycięzców.

Podziękowanie składamy także Polskiej Szkole im. Św. Jadwigi na Ilford – Forest Gate w Londynie za wsparcie organizacyjne wydarzenia!

Gorąco dziękujemy naszym sponsorom, którzy wsparli festival. W tym roku Wierszowisko sponsorowali:

 • Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie
 • London Borough of Hammersmith & Fulham – Fast Track Small Grants Funding Programme
 • Holy Family of Nazareth Educational Trust
 • Troxy
 • Polish Village Bread
 • Floor Corner Ltd.
 • G&M Food Service Ltd.

AMBASADA  hammersmith & fulham  PVB Londyn logo nowe


Wierszowisko 2016 – galeria zdjęć

Prezentujemy galerię zdjęć z tegorocznego Finału Wierszowiska. Autor zdjęć: Bartosz Pagór.


Wierszowisko 2015

Wielki finał Wierszowiska 2015 rozstrzygnięty!

7 czerwca 2015 roku w Sali Teatralnej Polskiego Ośrodka Społeczno – Kulturalnego w Londynie odbył się finał IV edycji Festiwalu Poezji dla Dzieci i Młodzieży „Wierszowisko”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Z radością prezentujemy listę tegorocznych laureatów oraz galerię zdjęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegoroczny temat konkursu „Wiersz, jako mały teatr” nawiązywał do obchodów Roku Polskiego Teatru. Na scenie wystąpi blisko 200 uczniów z 27 Polskich Szkół Uzupełniających w Wielkiej Brytanii. Jak co roku poziom występów finalistów był bardzo wysoki i tym razem nie zabrakło talentów scenicznych.

Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim dzieciom, nauczycielom, rodzicom i wspaniałej publiczności! Dziękujemy również Jury konkursu, a także serdeczne podziękowanie składamy Polskiej Szkole im. Św. Jadwigi na Ilford – Forest Gate za wsparcie organizacyjne wydarzenia!

Gorąco dziękujemy naszym sponsorom, bez których organizacja konkursu nie byłaby możliwa. W tym roku Wierszowisko sponsorowali:

 • Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie
 • Holy Family of Nazareth Educational Trust
 • Polish Village Bread
 • London Borough of Hammersmith &Fulham – Fast Track Small Grants Funding Programme
 • Fieldfisher LPP

AMBASADA   hammersmith & fulham  Fieldfisher  PVB Londyn logo nowe


 

Wierszowisko 2014                                                                                                                                                                                                                            DSC_0346_01DSC_0346_01

Festiwal Polskiej Poezji – międzyszkolny konkurs recytatorski, III EdycjaDSC_0346_01

Temat: Czarna krowa w kropki bordo, czyli co nas uczy i bawi.

Uczestnicy konkursu mieli wolną rękę w wyborze wierszy polskich poetów, pod warunkiem, że wiersze te uczą i bawią.
Zwycięzcy reprezentowali dane szkoły w Miedzyszkolnym Konkursie, który odbył się w niedzielę, 29 czerwca 2014 roku w Sali Teatralnej POSKu w Londynie.
Prezentujemy listę tegorocznych laureatów oraz zdjęcia z konkursu.


Wierszowisko 2013

Z prawdziwą radością prezentujemy wyniki tegorocznej, II Edycji Wierszowiska!
Finał kolejnej, II Edycji Festiwalu Polskiej Poezji Wierszowisko 2013, odbył się 9 czerwca 2013 w Teatrze POSKu.

Tegorocznym tematem przewodnim Festiwalu była twórczość Jana Brzechwy.

W Finale wystąpili przedstawiciele 27 polskich szkół sobotnich.
W jury konkursu znalazły się znane i lubiane osoby związane ze sceną teatralną jak i przedstawiciele organizacji polonijnych.
Poziom występów finalistów był bardzo wysoki. Finał trwał cały dzień i przyniósł wiele emocji, zarówno dzieciom, jak i kibicującej wystepom publiczności.
Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim dzieciom, nauczycielom, rodzicom i wspaniałej publiczności!
Dziękujemy również Jury konkursu, a także wielkie podziękowanie składamy wykonującej ogromna pracę oragnizacyjną, Polskiej Szkole im. M. Skłodowskiej-Curie z Putney-Wimbledon!

Festiwal Polskiej Poezji Wierszowisko 2013 jest dofinansowany przez Bank BGK.

logo Wierszowiska1

Wierszowisko2014w1

Wierszowisko2014w3

Wierszowisko2014w7
Powrót do góry Back to top