Wierszowisko

Historia Wierszowiska

Międzyszkolny Festiwal Poezji dla Dzieci i Młodzieży Wierszowisko został z wielkim sukcesem wprowadzony na grunt Wielkiej Brytanii w 2012 roku z Holandii, gdzie wśród szkolnej społeczności polonijnej zrodził się pomysł konkursu.

Corocznie konkursowi nadawany jest temat przewodni, decydujący o wyborze tematyki, stylu prezentowanych wierszy. Wielki Finał konkursu odbywa się na deskach Teatru POSK-u w Londynie. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach: indywidualnej oraz zbiorowej. Wszyscy uczestnicy otrzymują dyplomy i medale oraz nagrody. Zwycięzcy otrzymują cenne nagrody oraz puchary. W skład panelu Jury wchodzą znane osobistości środowiska aktorskiego zarówno z Polski jak i Wielkiej Brytanii, dzieląc się swoim doświadczeniem i podnosząc rangę konkursu.

Wierszowisko cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością, konsolidując środowisko szkolne polskich szkół uzupełniających. Konkurs jest także świetną okazją do propagowania polskiej poezji dziecięcej oraz daje możliwość ekspresji telentów recytatorskich i aktorskich.


Wierszowisko 2018

24 czerwca 2018 roku w Sali Teatralnej POSK-u w Londynie odbędzie się finał VII edycja Festiwalu Poezji dla Dzieci i Młodzieży „Wierszowisko”.

Tegoroczny temat konkursu brzmi:

„Bociek, bociek leci! Dalej, żywo, dzieci!” Rymy i strofy o kotkach i pieskach, i żabce, i żuczku, a nawet o bocianie, co przemierza świat.

Wiersze o zwierzątkach z mojego podwórka i z wielkiego świata. Zachęcamy, aby wiersze prezentowane w tegorocznej edycji Festiwalu zostały zaczerpnięte z zasobu współczesnej poezji dziecięcej powstałej na przestrzeni ostatnich lat.

Mamy nadzieję, że, jak co roku i tym razem nie zabraknie recytatorskich talentów. Termin zgłaszania szkół do konkursu upływa 12 marca 2018 r. Regulamin konkursu jest dostępny tutaj.


Wierszowisko 2017

25 czerwca 2017 roku w Sali Teatralnej Polskiego Ośrodka Społeczno – Kulturalnego w Londynie odbył się finał VI edycji Festiwalu Poezji dla Dzieci i Młodzieży „Wierszowisko”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy serdecznie wszystkim nauczycielom, opiekunom, rodzicom za przygotowanie uczestników!

Z radością prezentujemy listę tegorocznych laureatów!

Występ na prawdziwej scenie teatralnej, przed liczną publicznością był dla uczniów polskich szkół uzupełniających, przyjeżdżających na konkurs z całej Wielkiej Brytanii, wspaniałą zabawą i cennym doświadczeniem. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, medale oraz nagrody książkowe, a zwycięzcy odebrali specjalne, cenne nagrody oraz puchary. Oprócz nagród za zajęcie miejsc w kategoriach konkursowych przyznane zostały liczne wyróżnienia oraz nagrody specjalne Senatu RP oraz Konsulatu RP w Londynie.

Podczas wielkiego finału, 25 czerwca 2017 w Jury zasiedli m.in. znana reżyserka, a obecnie Senator RP – Barbara Borys-Damięcka oraz aktor Robert Kudelski. Temat tegorocznej, VI już edycji konkursu brzmiał: „Niech mi każdy powie szczerze, skąd się wzięły dziury w serze?” Poezja, która pomaga zrozumieć świat.

Na scenie wystąpiło ponad 200 uczniów z 30 Polskich Szkół Uzupełniających w Wielkiej Brytanii. Jak co roku poziom występów finalistów był bardzo wysoki i tym razem nie zabrakło talentów. Serdecznie dziękujemy Jury konkursu za profesjonalną selekcję zwycięzców oraz wolontariuszom Polskiej Szkoły im. św. Jadwigi na Ilford – Forest Gate w Londynie za wsparcie organizacyjne wydarzenia!

Gorąco dziękujemy naszym sponsorom, którzy wsparli festiwal. W tym roku Wierszowisko sponsorowali:

 • Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie
 • Senat RP
 • London Borough of Hammersmith & Fulham – Fast Track Small Grants Funding Programme
 • Holy Family of Nazareth Educational Trust
 • Polish Village Bread
 • Firma.pl

AMBASADA        hammersmith & fulham    PVB Londyn logo nowe


Wierszowisko 2017 – galeria zdjęć

Prezentujemy galerię zdjęć z tegorocznego Finału Wierszowiska. Autor zdjęć: Bartosz Pagór.


Wierszowisko 2016

Wielki finał Wierszowiska 2016 rozstrzygnięty!

12 czerwca 2016 roku w Sali Teatralnej Polskiego Ośrodka Społeczno – Kulturalnego w Londynie odbył się finał V edycji Festiwalu Poezji dla Dzieci i Młodzieży „Wierszowisko”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy serdecznie wszystkim nauczycielom, opiekunom, rodzicom za przygotowanie uczestników!

Z radością prezentujemy listę tegorocznych laureatów!

Tegoroczny temat konkursu „Miasta, miasteczka, wsie Polski” miał na celu propagowanie wiedzy z zakresu geografii i historii Polski, a także popularyzacji walorów turystycznych Polski. Na scenie wystąpi blisko 180 uczniów z 26 Polskich Szkół Uzupełniających w Wielkiej Brytanii. Jak co roku poziom występów finalistów był bardzo wysoki i tym razem nie zabrakło talentów scenicznych.

Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim uczestników, nauczycielom, rodzicom oraz wspaniałej publiczności! Dziękujemy serdecznie Jury konkursu za profesjonalną selekcję Zwycięzców.

Podziękowanie składamy także Polskiej Szkole im. Św. Jadwigi na Ilford – Forest Gate w Londynie za wsparcie organizacyjne wydarzenia!

Gorąco dziękujemy naszym sponsorom, którzy wsparli festival. W tym roku Wierszowisko sponsorowali:

 • Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie
 • London Borough of Hammersmith & Fulham – Fast Track Small Grants Funding Programme
 • Holy Family of Nazareth Educational Trust
 • Troxy
 • Polish Village Bread
 • Floor Corner Ltd.
 • G&M Food Service Ltd.

AMBASADA  hammersmith & fulham  PVB Londyn logo nowe


Wierszowisko 2016 – galeria zdjęć

Prezentujemy galerię zdjęć z tegorocznego Finału Wierszowiska. Autor zdjęć: Bartosz Pagór.


Wierszowisko 2015

Wielki finał Wierszowiska 2015 rozstrzygnięty!

7 czerwca 2015 roku w Sali Teatralnej Polskiego Ośrodka Społeczno – Kulturalnego w Londynie odbył się finał IV edycji Festiwalu Poezji dla Dzieci i Młodzieży „Wierszowisko”. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Z radością prezentujemy listę tegorocznych laureatów oraz galerię zdjęć.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegoroczny temat konkursu „Wiersz, jako mały teatr” nawiązywał do obchodów Roku Polskiego Teatru. Na scenie wystąpi blisko 200 uczniów z 27 Polskich Szkół Uzupełniających w Wielkiej Brytanii. Jak co roku poziom występów finalistów był bardzo wysoki i tym razem nie zabrakło talentów scenicznych.

Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim dzieciom, nauczycielom, rodzicom i wspaniałej publiczności! Dziękujemy również Jury konkursu, a także serdeczne podziękowanie składamy Polskiej Szkole im. Św. Jadwigi na Ilford – Forest Gate za wsparcie organizacyjne wydarzenia!

Gorąco dziękujemy naszym sponsorom, bez których organizacja konkursu nie byłaby możliwa. W tym roku Wierszowisko sponsorowali:

 • Wydział Konsularny Ambasady RP w Londynie
 • Holy Family of Nazareth Educational Trust
 • Polish Village Bread
 • London Borough of Hammersmith &Fulham – Fast Track Small Grants Funding Programme
 • Fieldfisher LPP

AMBASADA   hammersmith & fulham  Fieldfisher  PVB Londyn logo nowe


 

Wierszowisko 2014                                                                                                                                                                                                                            DSC_0346_01DSC_0346_01

Festiwal Polskiej Poezji – międzyszkolny konkurs recytatorski, III EdycjaDSC_0346_01

Temat: Czarna krowa w kropki bordo, czyli co nas uczy i bawi.

Uczestnicy konkursu mieli wolną rękę w wyborze wierszy polskich poetów, pod warunkiem, że wiersze te uczą i bawią.
Zwycięzcy reprezentowali dane szkoły w Miedzyszkolnym Konkursie, który odbył się w niedzielę, 29 czerwca 2014 roku w Sali Teatralnej POSKu w Londynie.
Prezentujemy listę tegorocznych laureatów oraz zdjęcia z konkursu.


Wierszowisko 2013

Z prawdziwą radością prezentujemy wyniki tegorocznej, II Edycji Wierszowiska!
Finał kolejnej, II Edycji Festiwalu Polskiej Poezji Wierszowisko 2013, odbył się 9 czerwca 2013 w Teatrze POSKu.

Tegorocznym tematem przewodnim Festiwalu była twórczość Jana Brzechwy.

W Finale wystąpili przedstawiciele 27 polskich szkół sobotnich.
W jury konkursu znalazły się znane i lubiane osoby związane ze sceną teatralną jak i przedstawiciele organizacji polonijnych.
Poziom występów finalistów był bardzo wysoki. Finał trwał cały dzień i przyniósł wiele emocji, zarówno dzieciom, jak i kibicującej wystepom publiczności.
Serdecznie dziękujemy za udział wszystkim dzieciom, nauczycielom, rodzicom i wspaniałej publiczności!
Dziękujemy również Jury konkursu, a także wielkie podziękowanie składamy wykonującej ogromna pracę oragnizacyjną, Polskiej Szkole im. M. Skłodowskiej-Curie z Putney-Wimbledon!

Festiwal Polskiej Poezji Wierszowisko 2013 jest dofinansowany przez Bank BGK.

logo Wierszowiska1

Wierszowisko2014w1

Wierszowisko2014w3

Wierszowisko2014w7
Powrót do góry Back to top