Zakończone wydarzenie – Konferencja PMS i SSEES UCL dla kandydatów do egzaminów A – levels z języka polskiego w dniu 29 marca 2014

Kolejna konferencja Polskiej Macierzy Szkolnej dla młodzieży przygotowującej się do egzaminu AL z języka polskiego, we współpracy ze School of Slavonic and East European Studies, University College London, odbyła się na uczelni w sobotę 29 – go marca. W zajęciach wzięło udział ponad stu uczniów z różnych szkół londyńskich i nie tylko. Prelekcją wprowadzającą młodych do tematów dnia było wystąpienie profesora Richard Butterwick-Pawlikowskiego pt. Dlaczego warto studiować w Szkole Studiów Slawistycznych UCL, na jednym z najlepszych uniwersytetów w Anglii? Profesor Butterwick jasno i z przekonaniem przedstawił dzisiejszym uczniom a jutrzejszym studentom powody dla których studia na SSEES/UCL mogą być dla nich bardzo korzystną opcją edukacyjną. UCL ma doskonałą reputację, oferowane kursy mogą prowadzić do bardzo ciekawych i dobrze płatnych posad, szczególnie dla tych, którzy mają do zaoferowania pracodawcy dobrze opanowany język drugi. Dalsze zajęcia prowadzone były w czterech grupach tematycznych, które obejmowały następujące tematy: Polska i Polacy w II Wojnie Światowej, tłumaczenia z angielskiego na język polski, obraz polskich walk o niepodległość w literaturze polskiej XIX i XX wieku, filmy Wajdy, problemy moralne i społeczne w polskim dramacie oraz pisanie wypracowań. Ciekawą innowacją na tegorocznej konferencji było sprowadzenie na teren uczelni wystawy o losach Polaków zesłanych na Syberię, przygotowanej przez Komitet 70-lecia, na którego czele stoi druhna Danka Pniewska. Ten rozdział historii polskiego uchodźstwa jest naszym uczniom mało znany, a jest ważnym elementem historii II Wojny Światowej, która jest jednym z tematów egzaminacyjnych. Drugą nowością było zaproszenie na sesje historyczne dwóch świadków historii: pani Marzenny Schejbal, uczestniczki Powstania Warszawskiego i druhny Danki Pniewskiej, uczestniczki wydarzeń drugiej wojny światowej i zsyłki na Syberię. Młodzi słuchali relacji obu uczestniczek z zapartym tchem. Był to bardzo cenny przyczynek do udanej lekcji historii.
Cała konferencja – kompetentnie przygotowana i przeprowadzona przez Martę Niedzielską i Monikę Kmiecik – została dobrze przyjęta przez młodych uczestników, którym życzymy samych najlepszych wyników w ich egzaminach.